DR.KÁRPÁTI PÉTER AGRÁR KULTURÁLIS EGYESÜLET

Szervezeti forma :
Székhelye :
Körmend
Címe :
Körmend, DEÁK F. U. 38.
Telefonszám :
06(94)410-132
Fax :
06(94)410-132
Elnök :
DR. LAKNER JÁNOS
Ügyintéző :
BAKSA MIKLÓS
Tevékenységi köre :
KULTÚRA, SZAKMAI TERÜLET
Célkitűzés :
Az egyesület a társadalom és az egyének közös érdekének kielégítését szolgáló, kulturális tevékenységet folytató közhasznú szervezet.
Az agrár-kulturális értékek védelmére és terjesztésére a művelődés szolgálatára és pártolására szerveződött, magyar állampolgárok közhasznú társadalmi szervezete.
Az agrár értelmiség és a mezőgazdaságban és élelmiszeriparban dolgozó közösségek érdeklődésének szakmai és kulturális programok, művelődési lehetőségek szervezése és bonyolítása.
Rendezvényei
- műsoros klubfoglalkozások szervezése és lebonyolítása
- egyéb szakmai és művelődési alkalmak, klubfoglalkozások megszervezése
- közérdeklődése számottartó előadássorozatok lebonyolítása
- agrár-kulturális sportnapok évenkénti megszervezése
- tapasztalatcsere és a kulturális örökségünket ismertető kirándulások szervezése
- évenként az agrárbál megszervezése
- tudományos tanácskozások szervezése
- négyévenként mezőgazdasági és élelmiszeripari termékbemutató szervezése, bonyolítása
Kiadványok
1. Biotechnológiák a gyakorlatban
2. Képek az egyesület működésének történetéből


Történet :
A mezőgazdasági szakemberek számának növekedésével, gépesítéssel, modern technikai és technológia elterjedésével igénnyé válnak a tapasztalatcserék, más területek munkájának, gyakorlatának megismerése, valamint kulturális programok megszervezése. A körmendi Felsőfokú Mg. Technikum, a későbbi KATE főiskola tanári kara, a járási Tanács Mg. osztályának dolgozói, a területen dolgozó agrárszakemberek - mezőgazdászok, állatorvosok, állattenyésztők, gépészek - klubot alakítva segítették egymást a felmerült gondok megoldásában és kulturális programokat szerveztek. Itt szerzett elévülhetetlen érdemeket az alapító tagok közül: dr. Kárpáti Péter, dr.Erdős János, Bognár Miklós, Bedi József, Fodor Ernő, Horváth György, Gömbös Kálmán, Király Kálmán, Kiss László, Mihály Csongor, Tóth János és Veszeli Tibor.
A klub működését 1970-től számítjuk, ettől kezdődően szervezetten, program szerint történtek a szakmai előadások és találkozások, ekkor szerveztük az első évadzáró műsoros klubestet is. 1972-től, mint körmendi járási Agrárklub működött, évente 1-2 szakmai találkozó, 1-2 tapasztalatcsere kirándulás és 4-5 kulturális program volt. A munkaterv a területi gazdasági feladatai és a szakemberek művelődési igénye szerint került kialakításra, szem előtt tartva érdeklődésüket, munkájukat és a falusi élet sajátosságait, tudva azt, hogy a programok a polgárok és falvak szellemi arculatát is alakítja. 1976-tól egy vezető testület irányítja a munkát, minden szövetkezet és feldolgozó egység egy összekötővel, elnökkel vagy első számú vezetővel képviselteti magát és a helyi szervezési feladatokat is ellátja. Tagjai tagdíjat fizetnek, a gazdaságok önkéntes alapon hozzájárulást. A klubot azóta is választott társadalmi vezetőség irányítja, igények és lehetőségeik szerint szervezik az éves munkaprogramokat.
Némi anyagi bázissal rendelkezve megyén kívülre is kitekinthetünk, azóta évi 3-4 szakmai előadás, tapasztalatszerző kirándulás, agrár-kulturális sportnapok és a műsoros évadzáró klubest adta a tevékenység gerincét.
Előadóink növénytermesztési, állattenyésztési, környezetvédelmi, állategészségügyi, gépüzemelési, kül- és belpolitikai kiválóságok voltak. Ügyeltünk arra, hogy az előadások után lehetőséget biztosítsunk a fehér asztal melletti beszélgetésekre is. Előadásokon átlag 40-70 szakember vett részt. A teljesség igénye nélkül néhány előadót felsorolnék: P. Szabó József, Vértes Éva, Kulcsár István, Sugár András, Hável József, Gubcsi Lajos, Benda László, dr. Marton János, dr. B. Kovács András, dr. Csáky Csaba, dr. Henics Zoltán, dr. Janik József, dr. Varga János, dr. Dohy János, dr. Sipos Endre.
Három alkalommal a megyei Mg. Könyvhónap megnyitása is szervezésünkben történt Nádasdon, Egyházashollóson és Gersekaráton.
1996-tól négyévenként rendezzük a regionális mezőgazdasági termék és élelmiszer bemutató kiállítást.
Minden év januárjának utolsó előtti szombatján agrárbált rendezünk, ahol 200-260 vendéget fogadunk. Minden április 1-jén rendezzük az agrár-kulturális sportnapok keretében az agrárkupa tekeversenyt az őrimagyarósdi Teke Vendéglőben. ahol 20-28 csapat indul, 100-140 személy vesz részt. A tapasztalatcsere kirándulásokon legalább 45 fő vesz részt, ahol nemcsak a szakmának, hanem a ország nevezetességeinek, kulturális értékeinek megismerésére is figyelmet szentelünk. Jártunk Bábolnán, Agárdon, Lajoskomáromban, Dabason, Mosonmagyaróváron, Zalatárnokon, Zalaszentgróton, Bolyban, Gyomaendrődön, Pakson, Kaposváron, Balatonbogláron és Nemesgulácson. Így megismertük az ország több részét, ahol sok tapasztalatot, élményt és barátokat szereztünk. A nevezett települések egy részével kulturális kapcsolatot hoztunk létre. Körmenden két alkalommal rendeztünk regionális tudományos tanácskozást.
A '90-es években a változások idején is talpon maradtunk, folyamatosan működünk.
A szakemberek igénylik egymás társaságát, szakmai és kulturális rendezvényeinket. Minden évben megszervezzük a kulturprogrammal egybekötött évadzáró klubestet.
1992-ben egyesületté alakultunk, felvettük dr. Kárpáti Péter állatorvos nevét, aki az alapító tagok leglelkesebb híve, legjobb szervezője, köztiszteletben álló, kiváló elméleti felkészültségű, gyakorlati szakember, s haláláig a klub elnöke volt.
A folyamatos és sikeres tevékenységet biztosította és biztosítja, hogy mindig voltak lelkes tagok, akik fáradságot nem ismerve vállalták a szervezési munkát. Egyesületünk működésével kapcsolatban tisztelet-, megbízási díjat nem fizet és jelenleg sem fizet.
Tartós együttműködést alakítottunk ki a Mezőségi Agrárklubokkal. Az évek során egyesületünknek jelentős támogatója volt a Vet-Unitrade Kft., Babati és Társa Kft., MM Méhészet Kft., és Körmend Önkormányzat Képviselőtestülete és az egyesületünket befogadó II. Rákóczi Ferenc Művelődési és Ifjúsági Központ. Köszönet érte!

Adatközlő: Lakner János
elnök

A projekt a Magyar Állam és az Európai Szociális Alap társfinanszírozásával valósul meg.

Projekt megnevezése:
Körmend Város Önkormányzatának szervezetfejlesztése a hatékonyság javítása érdekében.

Pályázó neve: Körmend Város önkormányzata

Operatív program neve: Államreform Operatív Program

Pályázat száma: ÁROP-1.A.2/A-2008-0236

 


Akadálymentes változat